październik 11, 2018

Szybkość wczytywania stron to jeden z najważniejszych czynników wpływających na odbiór użytkownika. W dobie szybkiego życia, zniecierpliwienia ładowanie strony 3s to najlepsza droga do utraty Klienta. internauta może porzucić naszą witrynę. Nie ma w tym nic zaskakującego – każdy użytkownik przyzna, że wolne ładowanie się strony jest frustrujące.

Z przeprowadzonych badań wynika, że już nawet połowa ruchu w Internecie pochodzi z urządzeń mobilnych. W 2016 roku Google opublikowało raport, z którego wynika, że nawet 53% użytkowników urządzeń mobilnych rezygnuje z wyświetlania strony, jeżeli witryna ładuje się dłużej niż 3 sekundy. Dlatego tak ważna jest szybkość ładowania się stron dopasowanych do urządzeń przenośnych. Google poinformowało, że od lipca 2018 roku szybkość stron stanie się czynnikiem rankingowym w wyszukiwaniu mobilnym. Do tej pory szybkość stanowiła jeden z elementów pozycjonowania, ale tylko w przypadku, gdy Internauta korzystał z wyszukiwarki Google na komputerze. Teraz firma uwzględniając komfort osób korzystających z urządzeń mobilnych nie będzie umieszczała powolnych stron na początku wyników wyszukiwania. „Ludzie chcą jak najszybciej znaleźć odpowiedź na swoje pytania – badania pokazują, że ludzie naprawdę dbają o szybkość strony. Mimo, że szybkość była wykorzystywana w rankingu przez pewnie czas, sygnał ten był skoncentrowany na wyszukiwaniu na komputerze. Dzisiaj ogłaszamy, że począwszy od lipca 2018 r. szybkość strony będzie czynnikiem marketingowym w wyszukiwaniu na urządzeniach mobilnych” – możemy przeczytać na firmowym blogu Google. Zmiana w mobilnych wynikach wyszukiwania nazywana jest Speed Update – czyli szybka aktualizacja. Wpłynie ona tylko na strony zapewniające najwolniejszą obsługę użytkownikom. Aktualizacja obejmie stosunkowo niewielki procent zapytań. Speed Update będzie stosować ten sam standard dla wszystkich witryn, jednakże z zastrzeżeniem. Wolna strona może nadal zajmować wysoką pozycję w stosunku do innej strony, która ładuje się szybciej, ale odstaje pod względem użytecznej zawartości. Treść więc nadal pozostanie najważniejszym czynnikiem pozycjonującym.

W jaki więc sposób zwiększyć szybkość ładowania się strony internetowej?

Google nie oferuje samodzielnego narzędzia dla programistów, ale wysyła wskazówki i zachęca do zastanowienia się, w jaki sposób wydajność ich strony wpływa na wygodę korzystania przez użytkownika z urządzeń mobilnych. Obecnie zoptymalizowanie funkcjonowania strony mobilnej nie musi być procesem czasochłonnym, czasem wystarczy kilka prostych zmian aby poprawić wynik np.:

  • wyeksponować najważniejsze informacje, zadbać, by po załadowaniu się strony bez konieczności jej przewijania byłą widoczna część treści
  • kompresja treści – warto skompresować grafiki o dużym rozmiarze, ograniczyć ilość skryptów

Google uruchomiło nową wersję narzędzia Test My Site dostępnej pod adresem https://testmysite.withgoogle.com , dzięki której bezpłatnie i w łatwy sposób można przetestować uzyskany wynik na tle konkurencji oraz uzyskać raport ze wskazówkami.

Inne Artykuły

listopad 09, 2015

Nareszcie powstała nowa odsłona naszej strony na abonament. Dumnie więc prezentujemy jej nowy wygląd i mamy nadzieję, że przypadnie Wam do gustu.

listopad 19, 2015

W dzisiejszych czasach ponad połowa internautów posiada smartfony, używa tabletów. Posiadaczy urządzeń mobilnych ciągle przybywa. Obserwując rozwój

marzec 26, 2019
Jak donosi New York Times Mark Zuckerberg wraz z zespołem planują połączyć dwie usługi komunikacyjne Messengera i WhatsAppa i jedną aplikację

You have no rights to post comments